DAYATILAN

  • Beden
  • Beden
  • Beden
  • Beden

Proje Hakkında

İp, sadece esaretin değil, bedenin ifadesi için de bir enstrüman. Yüzlerce yıldır kullanılan bu araç, her bedende şiirsel bir yansıma, coşkulu bir aktarım ve benzersiz bir mücadelenin sıra dışı parçası oldu. Birinden, diğerine uzanan ipler, sarmak ve dokunmak için kullanılırken; her atılan düğümle aktarılması gereken bir fikre dönüştü.

İlkel toplumlardan günümüze kadar, değişerek aktarılan birlikte yaşamanın kuralları, günümüzün baskıcı çoğunluğunun silahları olup üzerimize doğrultuldu. Beden, kimlik, cinsiyet, ahlak gibi yüceltilen kavramların bir kalıba oturması gerektiği öğretildi. Bedenin kimlik temelinde atanmış olması, her farklı bedenin dışlanması (!), her özgür fikrin görünmez iplerle esaret altına alınma çabası “Dayatılan Beden” in norm karşıtı bir ifade olarak vücut bulmasına olanak tanıdı.

AMAÇ

Projeye ait fotoğrafların shibariturk.com’da satışa açılmasıyla elde edilen gelirin bir sivil toplum kurumuna bağışlanmasını amaçlıyoruz. Aynı zamanda hedeflerimiz arasında Türkiye’nin ilk shibari fotoğraf albümünü basmak ve yine elde edilecek geliri bir sivil toplum kuruluşuna bağışlamak da var.

Hedeflerimizi gerçekleştirebilmek adına tamamen gönüllülük esasına dayalı tüm yardım ve destekleri minnetle karşılayacağız.

Content is protected. Right-click function is disabled.